Viktig information om hyran för ditt garage eller parkering
Från den 1 oktober 2026 blir parkeringar för hyresgäster och bostadsrättshavare momspliktig. Detta efter ett nytt ställningstagande från Skatteverket. Ändringen görs för att följa EU:s regler för moms.
Förändringen innebär att moms om 25 % kommer läggas på hyran för den som hyr en fordonsplats av sin hyresvärd eller bostadsrättsförening.
Hur mycket höjs hyran?
- Om din garageplats kostar 500 kr idag kommer den nya hyran inklusive moms att bli 625 kr.
- Om din parkeringsplats kostar 200 kr idag kommer den nya hyran inklusive moms att bli 250 kr.
Det är alltså inte en vanlig hyreshöjning, utan ett nationellt beslut av Skatteverket som alla måste följa. Karlshamnsbostäder tjänar inga pengar på denna förändring.
OBS! Om du hyr en parkeringsplats eller garage men inte har ett bostadsavtal hos oss, så betalar du redan moms på din hyra. Då berörs du inte av den kommande förändringen.
Läs mer
Läs mer om Skatteverkets nya momsregler på www.skatteverket.se. Behöver du hjälp eller funderar över något är du välkommen att kontakta vår kundservice.