Moms på parkering och garage skjuts fram till 2027
Införandet av moms på fordonsplatser var planerat till den 1 oktober 2026 men har nu flyttats fram till den 1 april 2027. Skatteverket har inte ändrat sin bedömning, men de har valt att senarelägga datumet då regeringen har tillsatt en utredning om parkeringsmoms.
Det här behöver du göra
Du som redan har signerat ett nytt avtal behöver inte göra någonting, ditt avtal löper på som vanligt.
Om du däremot inte har signerat ännu och vill behålla din fordonsplats måste du godkänna de nya avtalsvillkoren. Avtalet finns på Mina sidor. Om du väljer att inte signera avslutas ditt hyresavtal för parkering/garage den 30 september 2026.
Det här innebär de nya avtalsvillkoren
I de nya avtalsvillkoren är uppsägningstiden en månad. Avtalet är bundet en månad i taget och förlängs automatiskt om det inte sägs upp.
Läs mer
Vi följer utvecklingen i frågan och återkommer med information när vi vet mer.